Jak zaprojektować kuchnię – kilka prostych wskazówek

Jak zaprojektować kuchnię – kilka prostych wskazówek

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia w kształcie litery U

To – wbrew pozorom – bardzo popularna odmiana kuchennej aranżacji. Jak sama nazwa wskazuje, kuchnia ta jest długa i funkcjonalna, co oznacza możliwość praktycznie jej nieograniczonego zaaranżowania. Istnieje również możliwość wprowadzenia do niej funkcjonalnej wyspy, ale tylko wtedy, gdy jej szerokość na to pozwala. Aranżację takiej kuchni warto projektować „od wejścia”, gdyż tylko taka perspektywa da inwestorowi pełny wgląd w całość kuchennej stylistyki.

Jeśli projekt kuchni zakłada, że ma ona wysokość około 2.7 – 2.5 metra, to z powodzeniem można w niej zaimplementować prostą lampę wiszącą. Wprowadzenie dużego, masywnego żyrandolu raczej nie ma tu sensu, gdyż wiąże się z koniecznością rozbudowy kuchennej aranżacji. Jest to zresztą krok bezzasadny, gdyż pomieszczenie to ma być z definicji przede wszystkim funkcjonalne. Kuchnia w kształcie litery U powinna być też „wypełniona” aż po brzegi. Mowa tu oczywiście o różnego rodzaju meblach kuchennych, urządzeniach AGD (które nie muszą być projektowane pod wymiar), a także dość oszczędnych dekoracjach. Aranżacja ta powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a to oznacza konieczność wykorzystania każdej, dostępnej przestrzeni. Kończąc rozważania nad kuchnią w kształcie litery U, warto też wziąć pod uwagę kwestię związaną z jej doświetleniem. Oprócz wspomnianej lampy rolę tą powinno odgrywać również jak największe okno. To dzięki niemu do pomieszczenia będzie wpływać jeszcze więcej światła, zwłaszcza że ma się tu do czynienia z długim i obszernym wnętrzem.

Mała kuchnia – wyzwanie i rzeczywistość

Projekt małej kuchni wcale nie musi być wyzwaniem. Wręcz przeciwnie – można w ten sposób całkiem funkcjonalnie zaaranżować nawet i niewielkie pomieszczenie użytkowe. Mówiąc o aranżacji tzw. „małej kuchni” na myśl nasuwa się rzecz jasna kwestia zaprojektowania wszystkiego pod wymiar. Jest to całkiem słuszne podejście, które jednak będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Mała kuchnia nie musi być też wydzielona jako odrębne pomieszczenie, wręcz przeciwnie – można ją wydzielić np. z dużego salonu za pomocą ścianki lub płyt. A skoro już o jej aranżacji mowa, to należy ją tak zaprojektować, aby jej użytkownik miał do dyspozycji jak największy blat roboczy. W jego sąsiedztwie – co również jest ważne – powinien znajdować się zlew wraz z płaszczyzną grzejną (zestaw piekarnik + płyta gazowa wciąż jest w modzie). Jeśli dla kogoś ważna jest estetyka, można do aranżacji wprowadzić płytę indukcyjną. Jej zaletą jest to, że zajmuje ona niewiele miejsca i wygląda bardzo modernistycznie. Po drugiej stronie małej i skądinąd wąskiej kuchni, powinny znajdować się wszystkie funkcjonalne elementy jej wyposażenia, to jest piekarnik, kuchenka mikrofalowa, lodówka (najlepiej w komplecie z zamrażarką) i mnóstwo szafek, którymi zresztą może być „wypełniona” cała, ścienna powierzchnia.

Biała kuchnia – wady i zalety

Od strony praktycznej biała kuchnia jest – przynajmniej dla pewnych grup osób – kompletnie nieprzydatna. Tak, trzeba powiedzieć wprost, że łatwo ją pobrudzić (zwłaszcza, jeśli ma się małe dzieci), a jej czyszczenie jest prawdziwym koszmarem. Trzeba jednak przyznać, że taki sposób realizacji projektu ma też swoje zalety. Typowa, biała kuchnia jest ujednolicona aranżacyjnie, optycznie powiększona i – co równie ważne – prezentuje się dość nowocześnie, gdyż z łatwością można ją skojarzyć np. z aranżacją skandynawską. Jej centralnym punktem kompozycja stołu z krzesłami, które najlepiej powinny być utrzymane w białej tonacji. Opcjonalnie można postawić na niewielkie odcienie szarości, gdyż jednolita biel mogłaby wydawać się dość nudna.  Stół i krzesła powinny znajdować się blisko okna, które gwarantuje dużą dawkę światła. Nad tym zestawem powinno znajdować się źródło światła, które – z praktycznego punktu widzenia – powinno być wiszące i proste. Z lewej strony stołu powinny znajdować się urządzenia o charakterze funkcjonalnym, to jest kuchenka i piekarnik. Z kolei po prawej stronie należy zaaranżować przestrzeń roboczą, to jest blat w komplecie z szafkami, a także zlew.

Aranżacja kuchni – co powinniśmy wiedzieć?

Powyższe inspiracje to tylko niewielki wycinek pomysłów, w oparciu o której można stworzyć pięknie prezentującą się kuchnię. Tutaj jednak nie tyle chodzi sam wygląd, co raczej o jej funkcjonalność. Każda kuchnia musi być zaprojektowana tak, aby:

– zapewniać użytkownikowi maksimum światła,

– oferować szybki dostęp do najważniejszego, kuchennego wyposażenia,

– zapewniać możliwość szybkiego przyrządzania posiłków,

– udostępniać jak najwięcej przestrzeni komunikacyjnej,

– jej blat roboczy był możliwie jak największy.

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że projekt kuchni jest pod tym względem znacznie bardziej wymagający, niż aranżacja salonu. Zależność ta wynika w głównej mierze z faktu, iż to właśnie w kuchni należy połączyć ze sobą kilka różnych aspektów, w tym funkcjonalność, dostęp do przestrzeni, ale też całą „otoczkę techniczną” czyli instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Nawet najbardziej złożony projekt salonu nie musi ich uwzględniać.

Cennik za Projekt Kuchni

Możesz nas znaleźć tutaj:

 • homebook
 • homomy
 • facebook
 • deccoria
 • Rynek pierwotny
 • behance
 • domni
 • instagram
 • FORMULARZ KONTAKTOWY

   Plan Realizacji

   Skąd wiesz o Nas?

   Inne Pomieszczenia:

   Czytaj także

   Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy naszego ruchu. View more
   Przyjmij