Podczas tworzenia projektu kuchni w domu jednorodzinnym warto uwzględnić pewne podstawowe zasady. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na ich temat. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie profesjonalnego projektu każdej kuchni.
Tworzenie projektu kuchni w domu jednorodzinnym zależne jest przede wszystkim od etapu budowy. Im wcześniejszy etap, tym więcej zmian można wdrożyć. Na wybór części domu, w której będzie umieszczona kuchnia, ma wpływ kilka istotnych czynników. Wśród nich można wskazać w szczególności usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata. Na wybór miejsca kuchni w domu może mieć również wpływ kwestia widoku z okna.
Kolejnym istotnym aspektem podczas projektowania pomieszczenia kuchennego jest jego wielkość. Wielkość kuchni zależna jest przede wszystkim od liczebności rodziny, a także sposobów korzystania z kuchni na co dzień. Osoba, która ma dużą rodzinę oraz dużo gotuje, na pewno będzie się lepiej czuła w kuchni o większych rozmiarach. W obecnych czasach bardzo często wybierany jest projekt salonu wraz z aneksem kuchennym, w którym można zastosować na przykład wyspę kuchenną.
Projekt kuchni w domu jednorodzinnym powinien uwzględniać pewne niezbędne elementy. Przede wszystkim podczas tworzenia projektu warto się zastanowić, jaki efekt pragnie się osiągnąć, a z czego można ewentualnie zrezygnować. Warto określić dominujący styl w kuchni, ponieważ to właśnie na jego podstawie będą dobierane meble oraz pozostałe elementy wyposażenia. Istotne jest również określenie rodzaju urządzeń AGD, które będą znajdowały się w kuchni. Mogą być one zarówno zabudowane, jak i wolnostojące, a wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze będzie wpływał na ostateczny kształt projektu kuchni.
Projektowanie kuchni w domu jednorodzinnym powinno się rozpocząć od podzielenia tego pomieszczenia na strefy. W każdej kuchni powinno się znaleźć pięć stref. Wśród nich wymienia się strefę zapasów, przechowywania, zmywania, a także przygotowywania posiłków oraz gotowania. Zgodnie z zasadą ergonomii, strefy powinny być rozmieszczone z zachowaniem odpowiedniej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara dla osób praworęcznych. Być może zainteresuja Cię gotowe projekty kuchni z salonem?
Złotą zasadą projektowania kuchni jest również stworzenie w niej tak zwanego trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy określa ustawienie w kuchni trzech najważniejszych sprzętów, czyli lodówki, kuchenki oraz zlewu. Wszystkie sprzęty powinny się znajdować jak najbliżej siebie, w ustawieniu, które swoim wyglądem przypomina trójkąt. Dodatkowo pomiędzy poszczególnymi sprzętami powinny być zachowane odpowiednie odstępy, co wyeliminuje konieczność wykonywania zbędnych kroków podczas przygotowywania posiłków.
Aranżacja kuchni w domu obejmuje także skomponowanie właściwego układu mebli. Układ mebli w kuchni może być bardzo zróżnicowany. Poszczególne meble mogą być ustawione w jednym lub dwóch rzędach. Ustawienie mebli kuchennych może przypominać swoim kształtem literę L, G, a także U. Możliwe jest także stworzenie projektu kuchni z wyspą, która będzie się znajdowała w jej centralnej części. Układ mebli w kuchni warto dostosować do specyfiki pomieszczenia, które jest przeznaczone do przygotowywania posiłków.
Podczas projektowania kuchni w domu jednorodzinnym pod uwagę powinno się wziąć również wymiary oraz odległości pomiędzy poszczególnymi elementami, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Górna zabudowa szafek najczęściej ma wysokość od czterdziestu do stu centymetrów. Dolna zabudowa natomiast uzależniona jest od wysokości blatu roboczego, którą powinno się dostosować ściśle do swoich potrzeb. Wymiary i odległości w projektach kuchni najczęściej są ustalane w sposób indywidualny.
W przypadku projektowania kuchni w domu jednorodzinnym bardzo duże znaczenie ma także funkcjonalność tego pomieszczenia oraz łatwość codziennego poruszania się w nim. Szafki w kuchni warto wyposażyć w systemy zabudowy wewnętrznej, które będą ułatwiały korzystanie z nich. W dolnej zabudowie warto umieścić funkcjonalne szuflady, a w górnej mechanizmy, które będą ułatwiały dostęp do wnętrza szafek. Produkty w szafkach warto rozmieścić zgodnie z wcześniej stworzonymi strefami. Istotne jest również odpowiednie rozplanowanie oświetlenia w kuchni, które będzie miało wpływ na efektywność pracy w tym pomieszczeniu.