Salon w stylu Art Deco

Zamów

Salon i kuchnia w stylu art deco

Prezentujemy Ci nasz salon z aneksem kuchennym 30m2 w stylu art deco. Odpowiednie zaaranżowanie wnętrz stanowi dla wielu osób ogromne wyzwanie. Mnogość stylów i różnych rozwiązań dekoratorskich jest tak duża, że osoby niemające nigdy wcześniej styczności z urządzaniem pomieszczeń mogą być nieco skołowane. Jak się jednak okazuje, bardzo popularny w obecnych czasach styl art deco nie tylko zachwyca swoim wyglądem, lecz jest także stosunkowo prosty do opanowania nawet przez osoby bez doświadczenia. A z racji tego, że najczęściej w tym stylu urządzana jest kuchnia z salonem, od tych pomieszczeń powinno się zacząć.

Kuchnia na wymiar

Urządzając kuchnię w stylu art deco warto na początku odpowiednio rozplanować oświetlenie. Użyte lampy muszą być oczywiście ładne i eleganckie, lecz także efektowne, a przede wszystkim funkcjonalne. Oznacza to, że światło musi dobrze oświetlać każdy fragment pomieszczenia.
Po jakie punkty świetlne warto zatem sięgnąć? Tak naprawdę wybór w tym wypadku jest dość duży, ponieważ można zastosować nie tylko niewielkie, skierowane na daną przestrzeń reflektory, lecz także ozdobne lampy z kloszami.

Wiedzieć jednak trzeba, że w przypadku lamp konieczne jest wybranie naprawdę eleganckich, najlepiej złoconych lub szklanych kloszy.
Planując oświetlenie, nie można zapominać o tym, aby odpowiednio zadbać o przestrzeń roboczą. W końcu art deco to nie tylko ładny wygląd, lecz także wysoka funkcjonalność. W tym zakresie najlepiej sprawdzą się gustowne, minimalistyczne taśmy LED.

Czym cechuje się styl Art Deco?

Od czego powinno się rozpocząć zdobywanie informacji na temat tego, jak urządzić salon z aneksem kuchennym 30m2 w stylu art deco? Zanim przejdzie się do omawiania konkretnych rozwiązań, kolorów czy też stylu mebli i oświetlenia, absolutną podstawą jest dowiedzenie się, czym się ten styl tak w ogóle charakteryzuje. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że styl art deco jest bardzo elegancki, lecz jednocześnie nienarzucający się domownikom. Oznacza to, że pomimo robienia ogromnego wrażenia wnętrza są dość klasyczne.

To, co szczególnie wyróżnia art deco od innych rozwiązań dekoratorskich, to symetria i geometria – poszczególne elementy wnętrza muszą tworzyw porządek i ład. Symetria linii i zestawianych ze sobą elementów jest kluczowa. Jak można się bez trudu domyślić, w przypadku urządzania kuchni i salonu w tym stylu należy bezwzględnie zrezygnować z mebli i innych elementów wyposażenia pochodzących z dużych sieciowych sklepów. Każdy nawet najmniejszy dodatek musi być najwyższej jakości. Oznacza to, że najlepiej poszczególne meble kupować od prywatnych, niewielkich wytwórców.

Na sam koniec wspomnieć trzeba, że kuchnia art deco ma być nie tylko ładna i elegancka, lecz również funkcjonalna. Nawet jeśli jakieś rozwiązanie wydaje nam się ładne, lecz nie będzie praktyczne, nie może się znaleźć w kuchni lub salonie.

Nowoczesny salon w domu parterowym z ogródkiem

Podstawą każdej kuchni jest oczywiście jej umeblowanie. Meble kuchenne muszą być nie tylko ładne i trwałe, lecz także praktyczne. Czym się muszą charakteryzować, jeśli kuchnia będzie trzymała się stylu art deco? Kluczowe jest oczywiście to, z jakiego będą one wykonane materiału. Zdecydowanie najlepiej postawić na lite drewno, które nie tylko rewelacyjnie się prezentuje, lecz dodatkowo cechuje się doskonałą trwałością.

W jakiej kolorystyce powinny być utrzymane kuchenne meble? W tym wypadku możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ świetnie sprawdzą się ciemne, granatowe lub wręcz czarne meble, jak i również te całkowicie białe, które zestawione będą z ciekawymi dodatkami np. złotymi lub mosiężnymi uchwytami. Jeśli chodzi o blat roboczy, zdecydowanie najlepiej postawić na jeden z kilku szlachetnych, naturalnych kamieni. Przykładowo doskonale sprawdzi się marmur, który nie tylko jest niezwykle trwały, lecz dodatkowo pięknie się prezentuje.

O czym należy pamiętać urządzając salon w stylu art deco?

Jeśli projektuje się salon z aneksem kuchennym w stylu art deco, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że styl ten wymaga porządku i przede wszystkim symetrii. Z tego też powodu obie strefy, czyli kuchenna i wypoczynkowa muszą być wyraźnie od siebie rozdzielone, lecz jednocześnie muszą mieć wspólne cechy i nawiązywać do siebie. Dobrym tego przykładem może być np. zastosowanie tych samych uchwytów do mebli.

O czym jeszcze należy pamiętać stosując styl art deco w salonie? Podobnie jak w przypadku kuchni, również i salon musi być utrzymany w odpowiednim porządku, elegancji i symetrii. Jego urządzanie warto zacząć od takich elementów jak podłogi. Zalecane jest postawienie przede wszystkim na drewno. Podłoga powinna być ułożona w charakterystyczny wzór, czyli np.w jodełkę lub drabinkę.

Jeśli chodzi o kolorystykę ścian, najlepiej wybierać barwy stonowane takie beż, błękit czy też róż. Często specjaliści zalecają, aby wykorzystać barwy odważniejsze, skupiając się głównie na głębokim turkusie lub ciemnej butelkowej zieleni.

Kluczowym elementem wyposażenia każdego salonu są oczywiście meble. Zachowując styl art deco należy postawić np. na wygodną, dużą kanapę o zaokrąglonych kształtach, a także na pasujący do niej fotel. W przypadku szafy lub komody idealne będą te meble, które nawiązywać będą swoim wykonaniem do dobrze wszystkim znanego kubizmu.

Czy rozmiar wnętrz ma znaczenie?

Choć styl art deco zachwyca swoim wyglądem, a także jest stosunkowo łatwy do opanowania nawet przez osoby, które nie mają specjalnie bogatego doświadczenia w zakresie aranżacji wnętrz, to jednak często budzi spore wątpliwości, jeśli chodzi o wielkość pomieszczeń. Często inwestorzy uważają, że taki styl może być stosowany jedynie w dużych, przestronnych wnętrzach, a przecież w większości domów i mieszkań ma się do czynienia raczej z mniejszym metrażem.

Jak się jednak okazuje, klasyczny salon z aneksem kuchennym 30m2 może być bez większych problemów zaaranżowany w stylu art deco. Nawet takie stosunkowo niewielkie wnętrza doskonale się prezentują, jeśli zaaranżuje się je według powyższych zasad i wskazówek.

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Plan Realizacji

    Skąd wiesz o Nas?

    Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy naszego ruchu. View more
    Przyjmij