Elegancki salon z aneksem i jadalnia

Prezentujemy Ci nasz przytulny projekt salonu z aneksem i jadalnią zaprojektowany w stylu nowoczesnym przy użyciu najnowszych trendów w projektowaniu wnętrz.

Zamów

Salon z aneksem kuchennym – czy to połączenie jest zawsze dobrym pomysłem?

Kuchnię otwartą na salon możemy spotkać w wielu aranżacjach nowoczesnych domów czy mieszkań. Połączenie tych dwóch pomieszczeń można zastosować zarówno na małym, jak i dużym metrażu. Dlatego są one obecne w dużych domach, a także kawalerkach. Aktualnie, coraz więcej osób decyduje się na salon z kuchnią otwartą. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie i sprawdzi się zawsze? Czy warto podążać za duchem mody i zdecydować się na nie? Jakie są korzyści i wady z połączenia kuchni z salonem? Nurtujących pytań jest wiele – my je wszystkie rozwiewamy.

Projekt salonu z aneksem kuchennym ma wiele zalet. Dzięki temu połączeniu osiągamy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Poza tym, zyskujemy miejsce, w którym stałaby ściana i można zaaranżować w jej miejscu stół jadalniany. Salon z kuchnią otwartą tworzą spójną całość. Połączenie tych pomieszczeń sprawia, że salon staje się mniej oficjalny i zimny, a zyskuje przytulny charakter i reprezentacyjność. Poza tym, połączenie sprawia, że jedno pomieszczenie spełnia kilka funkcji: odpoczynku, przyjmowania gości, spotkań, spożywania posiłków czy przygotowywania dań. Salon, jadalnia i kuchnia w jednym pomieszczeniu sprzyja wspólnym zabawom i spotkaniom z bliskimi. Rozwiązanie to sprawdzi się także w przypadku większej rodziny, ponieważ pomaga zacieśniać więzi.

Podczas gotowania obiadu czy kolacji można rozmawiać z osobami przebywającymi na kanapie w salonie albo zerkać na bawiące się dzieci.

Salon z aneksem pozwala na wydzielenie miejsca do ulokowania stołu jadalnianego. Stół może stanowić subtelne wydzielenie granicy między kuchnią, a salonem. Mamy więc miejsce, które sprzyja spożywaniu rodzinnych posiłków. Otwarta kuchnia z salonem wręcz zaprasza do wspólnego gotowania. Projekt salonu z aneksem kuchennym często zawiera wyspę kuchenną, która stanowi granicę między tymi pomieszczeniami. Jeżeli zdecydujemy się na szeroki blat, to może on służyć jako stół jadalniany. W szczególności wyspa z dwoma stołkami barowymi sprawdzi się, kiedy domownikami jest jedna lub dwie osoby. Aneks kuchenny z salonem ma jednak kilka wad, które mogą zniechęcać.

Wymienić można między innymi zapach unoszący się podczas gotowania (rozwiązaniem będzie zamontowanie solidnego okapu), hałas, a także stałe dbanie o porządek na blacie kuchennym.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym w bloku?

Zanim urządzimy przytulny salon z aneksem kuchennym lub zrobimy jego remont, to trzeba dokładnie zastanowić się nad kilkoma ważnymi rzeczami.  Przede wszystkim trzeba poszukać pomysłów i inspiracji – na naszej stronie internetowej mamy wiele projektów różnych wnętrz – być może przypadną do gustu. Trzeba określić, jakie kolory, wzory, dekoracje lubimy. Należy także określić styl wnętrzarski, który najbardziej pasuje do przyszłych domowników. Określić także trzeba swoje oczekiwania, preferencje. Skupić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy i na czym nam najbardziej zależy w danym pomieszczeniu. Czy salon z aneksem kuchennym będzie wyłącznie pełnił funkcję reprezentacyjną, gdyż domownicy rzadko będą gotować?

A może zależy nam na funkcjonalnej i użytecznej kuchni, w której przyrządzanie posiłków będzie łatwiejsze? Trzeba także określić liczbę domowników, a to jest niezbędne np. przy rozmieszeniu krzeseł przy stole jadalnianym, czy wyborze rozmiaru sofy lub narożnika. Wskazać trzeba także na posiadane hobby, zainteresowania, gdyż często mogą być one inspiracją w aranżacji salonu z aneksem kuchennym. Jeżeli pracujemy w domu, warto pomyśleć także o wydzieleniu miejsca do tego, aby zapewnić sobie spokój i komfort. Jeśli zlecamy wykonanie projektu salonu z aneksem kuchennym należy dokładnie zmierzyć metraż: odległości od podłogi do sufitu, odległości od ścian, a także wskazać, gdzie są włączniki i gniazdka z prądem oraz gdzie jest widoczna instalacja, podać rozmiary okien i drzwi (wraz ze wskazaniem sposoby ich otwierania).

Przesłanie zdjęć aranżowanego pomieszczenia z pewnością ułatwi urządzenie wnętrza.

Jak umeblować projekt salonu z aneksem kuchennym?

Meble w aneksie kuchennym są niezwykle ważnym elementem w projekcie, gdyż są one widoczne z perspektywy salonu. Powinny być więc estetyczne, stylowe, a także reprezentacyjne. Muszą także tworzyć spójną całość z aranżacją salonu. W związku z tym, jeżeli marzy nam się salon w jednym stylu wnętrzarskim, a kuchnia w zupełnie innym – niestety, ten pomysł nie jest najlepszy. Barwę blatów, frontów zabudowy meblowej oraz dekoracje w aneksie kuchennym warto dopasować do kolorów mebli i dodatków w salonie. Nie musimy oczywiście wybierać identycznych odcieni, ale chodzi o to by nawiązywały one do siebie.  W ten sposób połączymy wizualnie dwa zupełnie inne pomieszczenia. W szczególności jest to ważne, gdy metraż jest mały i pomieszczenia te są zlokalizowane blisko siebie.

Nieco więcej swobody w tym zakresie możemy sobie pozwolić w przypadku większego metrażu. Aranżując mały metraż aneksu kuchennego z salonem warto też zwrócić uwagę na fakt, że decydując się na półki, regały oraz fronty z przeszkleniami osiągniemy wrażenie nieporządku. Jeżeli więc zależy nam na prostocie i nowoczesności warto wybrać zabudowę zamkniętą, pełną. Najlepiej sprawdzają się matowe oraz półmatowe fronty. Zgodnie z duchem nowoczesności można zrezygnować z dekoracyjnych uchwytów meblarskich na rzecz tzw. korytek lub zainwestować w system na dotyk. W ten sposób uzyskamy efekt jednolitości oraz wizualnie powiększymy przestrzeń. Na małym metrażu warto zdecydować się na stonowane barwy. Najmodniejsze są aktualnie beże, szarości, biele, które stanowią doskonałe tło do aranżacji.

Biała oraz szara kuchnia z drewnianym blatem to najmodniejsze zestawienia nowoczesnych aranżacji. Można także w jednym projekcie połączyć szare fronty z białymi (np. górne szafki wiszące mogą być białe, a dolne szare). Pojawiają się one w wielu projektach. Należy podkreślić, że połączenie to pasuje także do innych stylów wnętrzarskich, jak np. klasycznym czy art deco. W naszym projekcie drewniany blat roboczy nawiązuje do blatu stołu jadalnianego oraz drewnianych lameli na ścianie telewizyjnej. Ponadto, szare fronty w aneksie kuchennym nawiązują kolorystyką i kształtem do zabudowy meblowej w salonie. Dzięki wykorzystaniu podobnych barw mebli uzyskaliśmy spójne wnętrze.

Jak zaprojektować salon z aneksem kuchennym?

Oczekujemy, że w naszym domu będzie nam się dobrze mieszkało. Chcemy czuć się w nim swobodnie, a także chcemy by aranżacja była nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale także estetyczna i nowoczesna. Kluczowe znaczenie ma tutaj projektowanie aneksu kuchennego z salonem. Aranżacja jest bardzo ważnym etapem, gdyż pomoże stworzyć wnętrze spełniające funkcje użytkowe oraz stylowe. Żeby mądrze urządzić aneks kuchenny z salonem trzeba zwrócić uwagę na nasłonecznienie pomieszczenia w ciągu dnia.

Zależnie od jego stopnia można dobrać dominującą kolorystykę, a do niej pasujące dekoracje i dodatki. Bardzo duże znaczenie ma tutaj metraż. Duże pomieszczenia dają więcej możliwości, ale trzeba kierować się wyczuciem i smakiem, gdyż nietrudno jest zaburzyć całość przytłaczającymi dekoracjami, a tym samym można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.  Z drugiej strony duże przestrzenie są surowe i zimne, a więc stylowe dodatki ocieplą wnętrze. Trzeba kierować się więc umiarem w tym zakresie.

Projektując elegancki salon z aneksem kuchennym warto pamiętać, że do tego zestawienia można dopasować każdy styl wnętrzarski. W stylu nowoczesnym stawiamy na minimalizm, prostotę, a aranżacja pozwala na zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań. Aneks kuchenny z salonem posiada duży potencjał, więc można go wykończyć według własnego gustu i zgodnie z obecnymi trendami modowymi.

W salonie z aneksem kuchennym spędzamy najwięcej czasu warto więc zadbać o estetykę i funkcjonalność tych pomieszczeń, żeby każdemu z domowników żyło się jak najlepiej. Istotną częścią aranżacji otwartej kuchni z salonem jest zabudowa meblowa, gdyż ona najbardziej rzuca się w oczy. Następnie, ważna jest aranżacja strefy wypoczynkowej w salonie. Zależnie od ilości domowników oraz częstotliwości organizowania spotkań w większym gronie decydujemy się na dany rozmiar kanapy.

W małym pomieszczeniu oraz przy ścianach prostopadłych do siebie optymalnym rozwiązaniem będzie wybór narożnika.

Ponadto, narożnik z funkcją spania pozwoli na nocowanie gości u nas. Przy kanapie lub narożniku warto ulokować designerski stolik kawowy (zdecydowanie jest to przydatny rekwizyt) na nowoczesnym miękkim dywanie, który sprawi, że całość będzie jeszcze bardziej przytulniejsza. Ważna jest także dekoracja okien. Stawiamy na klasyczne delikatne białe firany w połączeniu z jednolitymi zasłonami w stonowanych kolorach, które harmonijnie korespondują z całym wystrojem. Dekoracja okienna sprawia, że całość jest jeszcze bardziej przytulna. Warto też zwrócić uwagę, by firany nie przepuszczały świtała, gdyż to zapewni prywatność w mieszkaniu.

Jasny salon z aneksem kuchennym można ocieplić modnymi dodatkami z drewna. Świetnie sprawdzają się lamele zaaranżowane np. na ścianie telewizyjnej, drewniany blat w kuchni lub drewniany stół jadalniany. Przy projektowaniu otwartej kuchni z salonem warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniego oświetlenia, które nie tylko ma za zadanie odpowiednio doświetlić wnętrza, ale także może być dekoracją, która nada całości charakteru. W nowoczesnych wnętrzach, w których goszczą szarości, beże i biele najczęściej wybierane jest czarne oświetlenie, które stanowi do nich kontrast.

Ciekawym rozwiązaniem są czarne kinkiety mocowane na czarnej listwie-szynie, czarne duże klosze na środku sufitu lub czarne punkty (halogeny). Warto także wykorzystać oświetlenie ledowe, które np. doświetli blat roboczy w kuchni, a w salonie zapewni klimatyczną atmosferę. W nowoczesnych wnętrzach stawia się na prostotę oraz funkcjonalność, zatem rezygnujemy ze zbędnych i pstrokatych dekoracji. Tutaj sam narożnik, designerski stolik kawowy lub akcesoria kuchenne będą spełniały funkcję ozdobną. Aranżując salon warto postawić także na wolną przestrzeń, aby dorośli oraz dzieci mogli swobodnie się przemieszczać.

Ile powinien mieć salon z aneksem? (22m2, 26m2, 15m2, 20m2)

Styl naszego salonu z aneksem kuchennym mówi o nas. To właśnie drobne dodatki i dekoracje obrazują nasze zainteresowania i pasje, dlatego warto zdecydować się na zlecenie spersonalizowanego projektu. Czasami mamy natłok pomysłów, a czasami ich brak – dlatego zlecając wykonanie projektu profesjonaliście możemy być pewni, że zamieszkamy w niepowtarzalnym mieszkaniu, w którym przebywanie na co dzień będzie sprawiało mnóstwo przyjemności. Okazuje się, że przy tak dużej inwestycji, jaką jest kupno lub remont mieszkania, cena projektu jest niewielka. A można na tym dodatkowo zyskać czas, a także pieniądze na niepotrzebne przeróbki i zmiany.

Salon z aneksem może mieć różny metraż, zazwyczaj w mieszkaniach pomieszczenia te mają 22m2, 26m2, 15m2, 20m2 – a tyle wystarczy, aby projektant stworzył niepowtarzalne wnętrze, które usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego klienta.

Sprawdz nasze projekty salonów z aneksem kuchennym

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Plan Realizacji

    Skąd wiesz o Nas?

    Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy naszego ruchu. View more
    Przyjmij